Slovak English German

COVID-19

pdf

1

10 odporúčaní pri COVID-19
pdf

2

Čo robiť, ak ste chorý
pdf

3

Osoby s vyšším rizikom ochorenia
pdf

4

Pomoc sebe a druhým


dualne vzdelavanieBližšie info >>>


 sos
oznamy-pre-studentov
ja slovensko
logo-zelena-skola-hobo-transparent
erasmus-logo
isic e 26

KALENDÁR

Január 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

Oslobodenie

oslobodenieDňa 11.4.2017 sme sa zúčastnili na slávnostnom  spomienkovom akte  kladenia vencov k pomníku padlých vojakov pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Holíč.

 

 

 

 

holokoustŽidovský holokaust na Slovensku

Dňa 28. septembra sa na našej škole uskutočnila prednáška pre prvákov hotelovej akadémie na stále aktuálnu tému: Židovský holokaust na Slovensku. Danú problematiku nám objasňoval pracovník Ústavu pamäti národa z Bratislavy, Dr. Pavol Makyna. Vysvetlil nám príčiny nárastu nenávisti a závisti medzi obyvateľmi jedného štátu, jednej obce počas vojny. Spoločne sme našli analógiu medzi prenasledovaním a vyvražďovaním Židov a Rómov v minulosti ako hrozbu pre súčasnosť. V diskusii sa aktívne žiaci zapojili do opisu života väzňov v koncentračných táboroch, ktorý poznajú buď z filmov, ale aj z  exkurzií v koncentračných táboroch.

 

Osvienčim 

V dnešnej dobe sa často skloňuje pojem fašizmus a holokaust, no veľa mladých ľudí dobre nechápe, čo tieto pojmy znamenajú a čo spôsobili. Preto sme sa 10. októbra vybrali do koncentračného tábora Osvienčim, aby sme sa zblízka pozreli, čo tieto dve slová znamenajú a akú hrôzu spôsobili v živote mnohých ľudí.

p1av9ak3941nkr1ja31j4etts8mc4Táto exkurzia na rozdiel od iných nebola krásna, ani veselá, ale poučná určite. Tu sme sa na vlastné oči presvedčili, čoho sú ľudia schopní, ak sa im dá absolútna moc. Fašisti tu vybudovali veľkú továreň na smrť, kde likvidovali najmä Židov a Rómov.

Väzňov po príchode do tábora rozdeľovali na tých, ktorí sú schopní pracovať, a na tých, ktorí už pracovať nevládali alebo pracovať nemohli /starých ľudí, deti, tehotné ženy, chorých/, ktorých hneď likvidovali. Videli sme plynové komory, kde vošlo naraz až 1200 väzňov, krematóriá, kde spaľovali mŕtvoly, videli sme množstvo vlasov, topánok, okuliarov a detských hračiek, ktoré väzňom hneď po príchode vzali.

V celom tábore mohlo byť naraz až 120 000 väzňov a zahynulo tam počas vojny 1 500 000 ľudí. Ľudia tam žili v strašných podmienkach. V jednom baraku ich bolo natlačených vyše 600. Umývali sa raz za 1-2 mesiace, na WC mohli ísť do určeného baraku len ráno a večer. Väzni sa tu dožívali priemerne len troch mesiacov a ich priemerná váha bola 30-40 kg. No ešte aj v týchto podmienkach vedeli fašisti vymyslieť väznicu, kde v cele o rozmeroch 90x90 cm stáli štyria väzni. Pozreli sme si i barak venovaný Slovensku, kde sú dokumenty o prenasledovaní Židov a Rómov na Slovensku počas vojny.

Človek sa odlišuje od zvierat inteligenciou, láskou, ale žiadne zviera nedokáže to, čo dokázal „človek“ v Osvienčime.

 

Návšteva Lidíc

lidiceSúčasťou exkurzie do Prahy bola aj návšteva Lidíc. Všetci študenti i pedagógovia si pripomenuli obetedruhej svetovej vojny. Z krátkych filmových ukážok, audiovizuálnych záznamov, fotografií a historických dokumentov mohla mladšia generácia, nepoznačená vojnou, precítiť žiaľ a bolesťnevinných obetí.

 

 

 

Múzeum holokaustu v Seredi

 

20. a 25. októbra navštívili naši študenti múzeum holokaustu v Seredi. Tábor v Seredi vznikol v roku 1941 a mal pôvodne stolárske dielne, textilné, klobučnícke, kožiarske a dielne na výrobu hračiek. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb. Často sa v ňom tiesnilo v jednom čase aj 4000 ľudí. V prvej etape, od marca do októbra 1942, odišlo z neho 57 železničných transportov. V druhej etape, po potlačení SNP, tam sústredili Židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska. V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína. Sereď je jediné miesto na Slovensku, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora.

Návšteva tábora zanechala v študentoch silné dojmy a diskusia prebiehala aj po ceste domov.

 


sered2
sered3 
 

 

Múzeum SNP v Banskej Bystrici a Kalište

SNPV rámci Kurzu ochrany života a zdravia študenti so svojimi pedagógmi navštívili  Banskú Bystricu, kde si v Múzeu SNP pripomenuli udalosti SNP a boja Slovákov proti fašizmu.

Druhá zastávka bola v Kališti, v obci, ktorá bola počas 2. svetovej vojny vypálená. Dnes je zaradená do zoznamu Národné kultúrne pamiatky.

 

Holokaust

Dňa 27. 3. 2017 boli študenti druhých ročníkov učňovských odborov oboznámení s citlivo vnímanou témou z našej minulosti, tú všetci poznáme pod označením HOLOKAUST. Danú problematiku pútavo druhákom vysvetlil spisovateľ Martin Hunčár, ktorý nás poctil svojou návštevou. Prednáška bola uskutočnená formou zaujímavej a hlavne primeranej prezentácie, tieto teoretické fakty boli doplnené aj o didaktický materiál, ktorým sa spisovateľ na ľudskej úrovni priblížil k našim učňom a objasnil im zákernosť tejto problematiky, čo je v dnešnom rozporuplnom svete plnom zavádzajúcich informácií veľmi dôležité.

 

Share