Slovak English German

COVID-19

pdf

1

10 odporúčaní pri COVID-19
pdf

2

Čo robiť, ak ste chorý
pdf

3

Osoby s vyšším rizikom ochorenia
pdf

4

Pomoc sebe a druhým


dualne vzdelavanieBližšie info >>>


 sos
oznamy-pre-studentov
ja slovensko
logo-zelena-skola-hobo-transparent
erasmus-logo
isic e 26

KALENDÁR

Január 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

weinvurdováProjekt – Ženy, ktoré zmenili svet

Po úspešnom ukončení minuloročných projektov zameraných na príchod Konštantína a Metoda na naše územie a jánošíkovskú tradíciu, aj v tomto školskom roku predmetová komisia slovenského jazyka a literatúry vypracovala nový projekt s názvom Ženy, ktoré zmenili svet. Cieľom projektu je predstaviť študentom a kolegom školy výnimočné ženy súčasnosti z rôznych oblastí, či už histórie, politiky, vedy, módy, literatúry, filmu alebo športu.

V prvej fáze projektu sme pripravili panely s najvýznamnejšími zástupkyňami 13 oblastí spoločenského, kultúrneho a politického života, súčasného, ale aj historického obdobia.
Každý mesiac zorganizujeme stretnutie s významnou predstaviteľkou, ktorá je reprezentantkou jednej z uvedených oblastí nielen v našom regióne.
V pondelok 28. októbra 2013 študenti našej školy privítali veľkým potleskom ženu, ktorá musela stavať vyhladzovací tábor, čakala ju poprava, prežila holokaust, hrôzy u doktora Mengeleho i pochod smrti. Jej životný osud a vstup za brány Osvienčimu vyvolali na tvárach všetkých prítomných emócie. Príbeh pani Weinwurmovej, strata identity nahradená číslom vytetovaným na ruke a hrôzy každodenných útrap v tábore smrti, dojal niektorých natoľko, že si zotierali slzy.

Žena, ktorá vyhlásila, že počas druhej svetovej vojny prestala byť človekom len preto, že sa narodila iného vierovyznania.

Na záver pochválila všetkých študentov za vnímavosť, pozornosť a vytvorenie príjemnej atmosféry. Apelovala najmä na mladú generáciu, aby nedopustili páchanie podobných zverstiev na ľuďoch.

kučerováNávšteva parlamentu

Druhý aprílový deň privítala v parlamente druhákov hotelovej akadémie poslankyňa NR SR Holíčanka Viera Kučerová. Prácu ďalšej významnej osobnosti sme priblížili študentom v rámci projektu Ženy, ktoré zmenili svet.

Študenti sa oboznámili nielen s históriou, ale aj so súčasnosťou parlamentu, zúčastnili sa na rokovaní parlamentu, kde ich osobne privítal predseda parlamentu Pavol Paška, stali sa svedkami hlasovania poslancov, mohli pozorovať pri práci rôzne televízne štáby.
Po návšteve parlamentu čakal na študentov výstup na Devín. Práve v apríli si pripomíname slávny výstup Štúrovcov v roku 1836, ktorý sa zapísal do našej histórie.

kráľovičováStretnutie s herečkou Máriou Kráľovičovou  

V rámci projektu Ženy, ktoré zmenili svet sme sa 17. februára v Klube dôchodcov v Holíči zúčastnili významného podujatia, a to besedy s hereckou „divou“ Máriou Kráľovičovou.

Svojím šarmom, energiou, úprimnosťou a vitalitou očarila nielen tých skôr narodených, ale aj mladšiu generáciu. Úprimná osobná spoveď, umelecký prednes veršov zanechali u všetkých prítomných hlboký dojem. Dúfame, že v blízkej budúcnosti uvidíme herecké majstrovstvo tejto dámy priamo na divadelných doskách.

domanováProjekt Ženy, ktoré zmenili svet pokračuje  

V tomto školskom roku opäť pokračujeme v projekte s názvom Ženy, ktoré zmenili svet. V rámci tohto projektu sa naši študenti stretávajú a besedujú s výnimočnými ženami z rôznych oblastí spoločenského života.

V októbri sme nadviazali na stretnutia s výnimočnými ženami. Tento raz naše pozvanie prijala pani Ailsa Domanová, držiteľka Radu britského impéria, obyvateľka Senior domu Terézia v Holíči. Študenti hotelovej akadémie so záujmom počúvali životný príbeh britskej Slovenky na pozadí historických udalostí, ktoré častokrát nepriaznivo ovplyvnili nielen jej život, ale aj celej rodiny.

Toto stretnutie určite nebolo posledné, pretože naši študenti prejavili záujem o stretnutie s pani Domanovou v rámci konverzácie v anglickom jazyku.

martinkovičováStretnutie s majsterkou sveta v pretláčaní rukou – Rebekou Martinkovičovou

Posledný marcový týždeň sme v rámci projektu Ženy, ktoré zmenili svet, mohli na pôde školy privítať majsterku sveta v armwrestlingu – pretláčaní rukou, Rebeku Martinkovičovú. Maturantka bratislavského gymnázia so zameraním na dejiny umenia porozprávala študentom, ako sa k tomuto netradičnému športu pre ženy dostala.

Po krátkom úvodnom predstavení a stručnom životopise prišli na rad otázky, v ktorých sa študenti zaujímali o Rebekinin tréningový proces, dodržiavanie životosprávy, študijné výsledky, súkromie, a najmä o ciele do budúcnosti. Vystupovanie a skromnosť mladého dievčaťa zanechalo u svojich rovesníkov priaznivý dojem.

adelaTrochu inak“ s Adelou Banášovou v Holíči

Dňa 1. 4. 2015 navštívila Strednú odbornú školu, hotelovú akadémiu a dopravnú priemyslovku v Holíči známa moderátorka Adela Banášová aj so svojím psíkom Mini. Ako sa mnohí študenti zo začiatku domnievali, vôbec nešlo o prvoaprílový žart! V škole už druhý rok prebieha projekt Ženy, ktoré zmenili svet, zameraný na prezentovanie žien z rôznych oblastí života, ako veda, kultúra, história, móda, spev, politika... V predvianočnom období pedagógovia a študenti školy navštívili talkshow Adely Banášovej Trochu inak. Po predstavení sa Adela stretla s nimi v divadelnej sále a pretože zostali nezodpovedané niektoré otázky, Adela navrhla stretnutie v Holíči – priamo v škole. V úvode študentka druhého ročníka hotelovej akadémie, Karin Davidová, predstavila osobnosť Adely Banášovej. Beseda pokračovala formou dialógu medzi učiteľkami slovenského jazyka a Adelou. Reakcie tejto známej moderátorky boli pohotové, vtipné, výstižné, s miernym nadhľadom a na čo sme u nej zvyknutí, aj so sebairóniou. Priestor na otázky dostali aj samotní študenti a učitelia. Záver besedy patril fotografovaniu so samotnou Adelou, autogramiáde a podpisovaniu kníh Zabudnuté slovenské rozprávky a Receptárikov. Ako poďakovanie prijala Adela knihu Holíč, ktoré venovalo Mesto Holíč a malé darčeky. Školská reštaurácia Collegium pripravila pre úspešnú moderátorku chutný obed. A všetci sa už tešia na stretnutia s ďalšími výnimočnými osobnosťami.

 

okasováBeseda s výtvarníčkou s Barborou Okasovou

V rámci projektu Ženy, ktoré zmenili svet navštívila druhý májový týždeň našu školu výtvarníčka Barbora Okasová. Pri vstupe do spoločenskej miestnosti zaujali študentov vystavené portréty, ktoré mladá umelkyňa vytvorila technikou dripe´n´create. Technika vytváraná paličkou, pomocou ktorej sa zhora na plátno kvapká farba bez dotyku plátna.

V úvode študentka hotelovej akadémie Karin Davidová predstavila Barborine výtvarné začiatky, štúdium a súčasné umelecké a profesijné pôsobenie. Študentov zaujímala jej výtvarná technika, pedagogické pôsobenie a spolupráca s inými výtvarníkmi. Po diskusii previedla Barbora techniku dripe´n´create priamo pred očami študentov. A nielenže videli pracovať samotnú maliarku, techniku si mohli vyskúšať aj pri tvorbe vlastného obrazu, ktorý Barbora venovala škole.

 

pilotkaBeseda s pilotkou

V rámci projektu Ženy, ktoré zmenili svet sme na pôde našej školy privítali výnimočnú ženu, Holíčanku Silviu Koblíškovú, ktorá vykonáva povolanie pilotky. Študentov zaujala skromným vystupovaním, zaujímavým rozprávaním o svojom štúdiu a náročnej ceste za plnením si svojho sna.

Žiaci mali možnosť nahliadnuť aj do tej nepopulárnejšej stránky tohto povolania, a tou je vypĺňanie formulárov, orientácia podľa rôznych druhov mám a číselných údajov. Na záver mohli učitelia aj študenti položiť Silvii rôzne otázky, na ktoré ochotne odpovedala.

Share